Su Teresi Nedir? Su teresi faydaları ve çorba tarifi

zayıflamak-su-teresi-faydaları

Şifa edici özelliği bilinen en eski bitkilerden biridir su teresi. Hipokrat su teresini tedavilerinde o kadar yaygın bir şekilde kullanırmış ki su teresine kolay ulaşabilmek için hastanelerini su kenarlarında kurarmış.

Su teresi, turpgiller ailesinin bir alt kolu olan brassica grubunun üyesidir. Bu grubun diğer üyeleri olan brokoli, karnabahar ve lahana gibi su teresi de izotiyosiyanatlar olarak bilinen fitokimyasal açısından zengin bir besindir. İzotiyosiyanatlar başta prostat, akciğer, bağırsak ve göğüs kanserleri olmak üzere tüm kanser türlerinin önlenmesi ve tedavisinde etkili olabilmektedir. Bu etkiden maksimium düzeyde yararlanabilmek için sebzelerin çiğ ve taze olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Su teresi içeriğinde fenitil izotiyosiyanat adlı güçlü bir izotiyosiyanatı yüksek konsantrasyonda barındırır ve bu özelliğiyle turpgiller ailesindeki sebzeler arasında tektir. Su teresinde aynı zamanda kansere karşı etkili olan sülfürofan bileşikler içerir. İki farklı araştırmaya göre fenitil izotiyosiyanat ve sülfürofan kombinasyonunun kansere karşı etkili bir savunma gücü oluşturduğu tespit edilmiştir.

Eşit miktardaki süt kadar kalsiyum ve eşit miktardaki portakal kadar C vitamini içeren su teresi demir açısından üstün bir sebze olarak bilinen ıspanaktan daha fazla demir içerir.Her gün bir kase su teresi tüketerek kemik sağlığınız için gerekli olan k vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılayabilirsiniz. Aynı miktardaki su teresi ile bağışıklığınızı güçlendiren ve göz sağlığınızı koruyan A vitamini ihtiyacınınızın %25’ini karşılayabilirsiniz. Bir kase su teresinde çok iyi miktarda lutein ve zeaksantin bulunur. Yaşla birlikte oluşabilen maküla dejenerasyonunun ki bu ileriki yaşlardaki körlüğün sebeplerindendir, lutein ve zeaksantin kullanımı ile önlenebildiği ya da azaltılabildiği şeklinde bilimsel kanıtlar bulunmaktadır.

Yukarıda sıralanan tüm besin bileşikleri antioksidan özelliktedir. Antioksidanlar vücudumuzdaki toksinlerle mücadele oksidatif strese bağlı oluşan yaşlanmayı geciktirirler. Tüm bu faydaları 1 kasesinde 4 kalori ile sağlayan su teresini herkes yemeli ve tabi özellikle diyettekiler.

Su teresini salatalarınızda tüketebilir ya da yoğurt ile birlikte kullanabilirsiniz. Acımsı tadı sebebiyle tüketmekte zorlanan kişilerin meyve salatalarına ilave edebilirler

Yazı hakkında Yorum Yaz

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0